پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - ️۲میلیون هکتار از اراضی کرمانشاه در معرض فرسایش شدید قرار دارد
بازدید : 91 18 دی 1397 ساعت 8:3 شماره :55701

️۲میلیون هکتار از اراضی کرمانشاه در معرض فرسایش شدید قرار دارد
مهندس کولانی مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان کرمانشاه با بیان اینکه استان کرمانشاه ۱۸ حوضه آبخیزبزرگ دارد، گفت : روند تخریب فرسایش درهمه حوزه‌ها به دلیل تخریب پوشش گیاهی مرتعی، جنگلی و تغییر کاربری در معرض نابودی است.

وی گفت : میزان فرسایش خاک به طورمتوسط در استان کرمانشاه و در یک سال ۱۲ تن بر هکتار است که بر اساس آمار‌های موجود ۲ میلیون هکتار در معرض فرسایش شدید قرار دارد.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان کرمانشاه بیان کرد: بیشترین میزان هدررفت در شهرستان‌های قصرشیرین، گیلانغرب و ثلاث باباجانی وجوددارد و در سایر شهرستان‌ها مانند اسلام آبادغرب، سرپل ذهاب، دالاهو و جوانرود هم فرسایش خاک وجود دارد.

وی گفت: در کشور به طور متوسط میزان فرسایش خاک ۱۶ تن در هکتار است که عمدتا مناطق بیابانی و فاقد جنبه اقتصادی هستند، اما این حجم از فرسایش خاک در استان کرمانشاه به عنوان قطب کشاورزی زیاد است.

کولانی تصریح کرد: برخی از نقاط از نظر ساختار زمین شناسی حساسیت و فرسایش بیشتری دارند با این حال عامل اصلی فرسایش خاک، تخریب و تغییر کاربری است که در سطح منطقه ایجاد می‌شود.

وی با بیان اینکه درمنطقه کوهدشت به کرمانشاه تخریب چشمگیری وجود دارد، افزود: عمده تخریب‌ها دراین مناطق به دلیل انجام عملیات گازرسانی، آب‌رسانی، ساخت بزرگراه و فیبرنوری رخ می‌دهد.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان کرمانشاه عنوان کرد: اگرچه سازمان جنگل‌ها وظیفه اصلی حفاظت از خاک و کنترل رسوب و فرسایش را به عهده دارد، اما باید همه دستگاه‌ها از جمله دستگاه‌های خدمات رسان نظیر آب، گاز نیز در انتخاب مسیرانجام عملیات همکاری کنند.

 | 
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :